Cyklika v3

Stavitelé kokpitů a jeho částí sem. Návody, inspirace, fotky.
me2d
Site Admin
Příspěvky: 190
Registrován: 29 pro 2014, 21:30
Kontaktovat uživatele:

Cyklika v3

Příspěvek od me2d » 17 pro 2017, 16:59

Tak pro inspiraci zase nejaka WIP.
S vlastni cyklikou si hraju uz nejakej ten patek, prvni verze byla drevena, druha v hliniku a ted uz kovarska prace. Chtel jsem aby to melo vestaveny (nebo snadno vyrobitelny) dorazy a trochu robustnejsi chyceni hall sond. A take aby ten mechanizmus vydrzel pripadne najkou silnejsi pruzinu na centr.
Ty halovky jsem zkusil trochu jinak - pred tim jsem pouzival kulaty magnety S-J v pulkruhu, ted jsem zkusil otacet kolem sondy celkem konstantni pole (magnety jsou z obou stran a sonda mezi nima). Zatim jsem to prolit jenom jednou a celkem OK. Vychylka pokryva odhadem tak 30% v raw datech, ale po kalibraci je citlivost pres Bodnara dobra - i na dlouhy pace.
Vyhledove si zkusim jeste trochu pohrat s tim stredem a uplne jsem nevzdal ideu centrovani pres servo i kdyz bych to resil trosku jinak, nez jsem zkousel a daval sem video.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Premek
Příspěvky: 58
Registrován: 02 led 2015, 12:43

Re: Cyklika v3

Příspěvek od Premek » 18 pro 2017, 11:39

Pekne! :)

me2d
Site Admin
Příspěvky: 190
Registrován: 29 pro 2014, 21:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od me2d » 03 pro 2018, 23:42

Tak jsem se po dlouhe dobe vratil k myslence softwarove nastavitelneho stredu aka force trim release. Tim ze mam ted mechaniku v zeleze a loziskach je to dostatecne robustni, ze muzu uvazovat o nejakem prevodu a motoru primo na osu a neresit to pres pruziny.
Bude to dlouha cesta a zatim zkousim, co by fungovalo. Prohrabal jsem suplik a nasel uplne slabouckej 5v krokovej moturek a kupodivu to neco dela.



Ted tam mam prevod 6:26 vytisteny na 3d tiskarne a subjektivne je to tak akorat, cejtim ze jdu proti male sile, ale v pohode se da udrzet.
Takze dale v planu je:
- vyzkuset dalsi motory - na ceste mam klasicke DC motory a mozna prubnu i nejake silnejsi servo naprimo
- ten prevod udelat lepe, aspon hlinik a mozna pres nejakej remen
- sw napojit na luamacros, aby to motor tlacil do polohy zvolene nejakym cudlikem
Obrázek

Uživatelský avatar
mano
Příspěvky: 573
Registrován: 30 pro 2014, 22:14
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od mano » 04 pro 2018, 15:10

len tak dalej :shock: a bude v plane spravit luamacros ako plugin priamo pre xpl ci je to nerealne ? aby som nemusel zvlast pustat aplikaciu...

me2d
Site Admin
Příspěvky: 190
Registrován: 29 pro 2014, 21:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od me2d » 04 pro 2018, 19:02

Nerealne. Ta funkce identifikace + blokovani specificke klavesnice musi byt ve vlastni aplikaci.
Slo by napsat plugin co by resil treba jenom komunikaci xpl - COM porty, ale nemam duvod to delat.
Obrázek

Uživatelský avatar
mano
Příspěvky: 573
Registrován: 30 pro 2014, 22:14
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od mano » 04 pro 2018, 21:05

v pohode, dufam ze nam potom trosku objasnis ako to mas pozapajane nech nemusime tapat :)

me2d
Site Admin
Příspěvky: 190
Registrován: 29 pro 2014, 21:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od me2d » 26 bře 2019, 21:21

Takze 5v krokac ze supliku jsem zkusil nahradit trochu lepsim - na 12v ze zbytku z 3d tiskarny a tudy teda cesta nepovede :-(.
Ten uz je silnejsi, takze kdyz se za nej vezme, tak sice zacne tocit zpatky, ale kdyz ho drzim tak preskakuje cele kroky. Ono je to logicky, zvlastni ze ten malej neskakal, asi ze je o dost slabsi tak jsem to nepostreh a mozna ma v sobe jeste prevod.
No kazdopadne tohle bude jeste na dlouho :-). Opravdu budu muset jit cestou BLDC motoru a vzhledem k minimalnim otackam zkusim rovnou se senzorama a asi vlastnim driverem z arduina.

Obrázek

Uživatelský avatar
masa
Příspěvky: 435
Registrován: 30 pro 2014, 22:31
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od masa » 27 bře 2019, 14:09

Jses si jistej tim BLDC? :) Jako se senzorama mozna, ale i tak... mi prijde, ze na tohle by byl proste nejlepsi obyc DC motor, treba nejak lehce zprevodovanej, ale ze s nim by to melo jit tak nejk nejjednoduseji a hlavne plynule, bez nejakyho hopsani.
Obrázek

me2d
Site Admin
Příspěvky: 190
Registrován: 29 pro 2014, 21:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od me2d » 27 bře 2019, 19:29

Hele vychazim z toho, co psal tady mipa. Kdyz tam budu mit ty senzory tak driver presne vi, kde je rotor i kdyz mu ho otocim jinam pakou. A mel by do civek poslat pwm, aby to tlacil na spravnou stranu. Nemam v umyslu tam kupovat poradnej servomotor, ale snad bude stacit neco z Ciny pro autickare.
Mozna zkusim normalni DC nez mi ten BLDC dorazi.
Obrázek

Uživatelský avatar
masa
Příspěvky: 435
Registrován: 30 pro 2014, 22:31
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklika v3

Příspěvek od masa » 27 bře 2019, 19:56

Ja vychazim z modelarskych zkusenosti s BLDC, kdy sensorless ma obcas problem se roztocit a ma ze zacatku cukaturu. Coz teda resej ty senzorovy co se pouzivaj do aut, ty uz se toci sporadane, ale i tak mi prijde jejich pouziti na neco, kde se s tim pretahujes a nevrti se to na vyssich otackach takovy divny. Ten klasicky DC pres PWM muzes ridit rozumne, jde jenom o tu matiku kolem, kolik do nej poustet kdy. Mrkni treba na http://www.megamotor.cz tam specialni motory - maj tam psany i nejaky momenty u nich, coz by pro tebe mohl byt zajimavy udaj.
Obrázek

Odpovědět